(VIDEO) Meci senzațional în Supercupa Europei: Barcelona a câștigat trofeul

FC Barcelona a câștigat marți, la Tbilisi, Supercupa Europei, după ce a învins-o în urma unui meci de mare spectacol, cu 9 goluri marcate, pe FC Sevilla.

Partida de pe arena din capitala Georgiei a început extrem de spectaculos, iar Sevilla, câștigătoarea Ligii Europa, avea 1:0 după numai 3 minute de joc, Banega executând impecabil o lovitură liberă.

Starul Barcelonei, Leo Messi, a replicat pe măsură, transformând și el două lovituri libere în minutele 7 și 16, cu care a adus câștigătoarea Ligii Campionilor în avantaj.

La pauză a fost 3:1, după ce Luis Suarez a scăpat singur cu portarul în minutul 44, dar a fost blocat de Beto. Mingea a revenit la uruguayan, care i-a pasat perfect în careul mic lui Rafinha şi acesta a marcat golul de 3-1.

În minutul 52 Suarez a făcut 4:1 și părea că finala este decisă. Andaluzii nu s-au resemnat însă, iar Reyes (57), Gameiro (72 – penalty) și Konplyanka (82) au readus egalitatea.

Meciul a intrat în prelungiri, iar Pedro a marcat în minutul 115, aducând la poate ultimul său meci pentru Barcelona al 5-a supercupă a Europei pentru catalani.