(VIDEO) La 40 de ani, Totti salvează din nou Roma; Cifre incredibile pentru atacant

În această lună, Francesco Totti va împlini 40 de ani, dar acest lucru nu îl împiedică să râmână un jucător exponenţial pentru Roma. În partida cu Sampdoria, căpitanul a fost introdus pe teren după pauză, când oaspeţii conduceau cu 2-1.

Rezultatul? Cel mai iubit jucător din istoria clubului i-a pasat mai întâi incredibil lui Dzeko la golul egalizator, iar în prelungiri (3-2), a adus victoria giallorossilor, dintr-un penalty. În urma acestei victorii, Roma este pe locul 3 în clasament (7 puncte), la egalitate cu Napoli şi la două lungimi în spatele liderului Juventus.

„Pentru prima oară în carieră, mi-a fost teamă că voi rata. Era prea important să învingem în acest meci, după o asemenea revenire. Dar mă aflam în faţa „Curvei Sud” şi nu puteam rata acolo”, a spus Totti la finalul meciului.

Astfel, Totti se poate lăuda că a marcat cel puţin un gol în ultimele 23 de sezoane adunate în tricoul Romei, totalul reuşitelor fiind de 249. Francesco a câştigat 5 trofee alături de trupa de pe Olimpico, un titlu, două Cupe ale Italiei şi două Supercupe ale Italiei.

Cu 249 de goluri, „Er Pupone” ocupă locul 2 în clasamentul all-time al golgheterilor din campionatul italian, după Silvio Piola, care a înscris de 274 de ori. Prima reuşită a lui Totti a venit pe 4 septembrie 1994, împotriva Foggiei.

De asemenea, a fost campion mondial cu naţionala Italiei, în 2006, şi campion european la tineret, cu un deceniu înainte, iar în sezonul 2006/07 a câştigat Gheata de Aur. Este liderul all-time al Romei atât la numărul de prezenţe (758), cât şi la cel de goluri înscrise (304).