(VIDEO) Juventus, în semifinalele Cupei Italiei, după o victorie cu Lazio

Juventus este ultima echipă calificată în semifinalele Cupei Italiei. Deţinătoarea trofeului s-a impus pe Olimpico în faţa lui Lazio, cu 1-0, la o reeditare a finalei din sezonul trecut.

Gazdele au ratat prima ocazie prin Keita Balde, care a tras peste poartă din unghi. Juventus a răspuns cu şutul lui Pogba, respins de Berisha.

Câştigători ai ultimelor 5 întâlnirii directe, bianconerii au ratat două ocazii în aceeaşi fază la începutul reprizei secunde. Berisha a respins şutul lui Morata, iar Zaza a şutat în plasa laterală cu poarta goală.

Portarul albanez al lui Lazio a fost învins în minutul 66. Zaza a trimis în bară, iar Lichtsteiner a marcat din careu, un gol validat de tehnologia liniei portii.

Sturaro a irosit şansa de a închide meciul la două minute după gol. În prelungiri, Dybala şi Mandzukic au fost aproape de golul de 0-2 cu două ocazii ratate într-un minut. Golgheterul argentinian al lui Juventus a mai fost aproape de gol şi la ultima fază a meciului.