(VIDEO) CM 2018: Spectacol în Polonia – Danemarca. Hat-trick pentru Robert Lewandowski

Polonia a obţinut prima victorie din preliminariile Cupei Mondiale, 3-2 cu Danemarca, şi are tot patru puncte în grupa E, ca şi România şi Muntenegru.

După 2-2 în Kazahstan, sfertfinalista Euro 2016 a început în forţă meciul de la Varşovia şi a deschis scorul în minutul 20 prin Robert Lewandowski, care a fructificat centrarea perfectă a lui Grosicki.

Atacantul lui Bayern Munchen a majorat avantajul Poloniei dintr-o lovitură de la 11 metri în minutul 36, când a stabilit şi rezultatul primei reprize. Lewandowski a realizat hat-trick-ul imediat după pauză, însă la fel ca şi în Kazahstan, polonezii au tremurat serios pentru cele trei puncte.

Învingătoare cu 1-0 în etapa precedentă, Danemarca a reintrat în joc după autogolul lui Kamil Glik din minutul 49. Nordicii au început să spere chiar la un rezultat pozitiv după ce Yussuf Poulsen a redus din diferenţă în minutul 69.

Polonia a rezistat cu bine până la final şi s-a impus cu 3-2. În următorul joc, trupa lui Adam Nawalka va înfrunta Armenia tot pe teren propriu, în timp ce Danemarca va înfrunta Muntenegrul acasă.