(VIDEO) Chile învinge dramatic Argentina și este noua campioană a Americii de Sud

Chile, gazda competiției, a câștigat Copa America 2015 după ce a învins în finală Argentina, în urma loviturilor de departajare.

Cele două echipe au tratat cu multă precauție primele 90 de minute, încheiate la egalitate, scor 0:0, și fără prea multe ocazii la cele două porți.

Nici în minutele de prelungiri nu s-a marcat, chiar dacă Chile a dominat mai mult, așa că s-a ajuns la loviturile de departajare.

La loviturile de departajare gazdele competiției au dat dovadă de mult mai multă siguranță, transformând toate cele 4 penalty-uri executate, în timp ce la argentinieni au ratat Higuain și Banega.

Scor final 4:1 după lovituri de departajare, iar Chile câștigă pentru prima dată în istorie Copa America, în timp ce „pumele” rămân fără trofeu major în fotbal în ultimii 22 de ani.