(VIDEO) Barcelona se impune greu cu Granada și urcă pe locul 2 în La Liga

Barcelona a câștigat la limită cu Granada, scor 1-0, la meciul cu numărul 1.500 al catalanilor pe Camp Nou. Golul victoriei a fost semnat de Rafinha, în minutul 48.

Granada a reușit să reziste o repriză în deplasarea de pe Nou Camp. Luis Suarez a avut cea mai mare ocazie a Barcelonei în prima parte a meciului (35). Golul a venit la 3 minute după pauză: Neymar a nimerit bara, un apărător a scos de pe linie, dar Rafinha a finalizat în cele din urmă acţiunea de atac a gazdelor (48).

Același Neymar a fost aproape de golul al doilea, însă portarul Ochoa a limitat proporţiile scorului (63). Mexicanul din poarta Granadei i-a refuzat golul şi lui Denis Suarez, iar Barcelona s-a mulţumit în final cu o victorie la limită, scor 1-0 (82).

Catalanii sunt pe locul al doilea în La Liga, cu 22 de puncte – două mai puţine decât rivala Real Madrid, care tot sâmbătă a câștigat cu 4-1 pe terenul lui Deportivo Alaves.