(VIDEO) Surprize uriașe în Premier League; Leicester își consolidează poziția de lider

Etapa a 28-a din Premier League a fost favorabilă pentru Leicester City, chiar dacă „vulpile” au făcut marți un pas greșit pe teren propriu, remizând cu West Bromwich.

Asta pentru că miercuri toate cele trei contracandidate ale echipei antrenate de Claudio Ranieri în lupta pentru titlu au pierdut în mod surprinzător.

Cea mai mare surpriză s-a produs pe „Emirates”, acolo unde Arsenal a pierdut cu Swansea, după ce a avut 1:0, în urma reușite lui Campbell (15). Routledge (72) și Williams (74) au întors scorul pentru oaspeți.

Tottenfam Hotspur, care în cazul unei victorii putea prelua șefia clasamentului, s-a împiedicat în deplasarea cu West Ham, unde a fost învinsă cu 1:0. Singurul gol al meciului a fost marcat în minutul 7, de Michail Antonio.

În derby-ul etapei, Liverpool a trecut categoric de Manchester City, compromițând și șansele echipei lui Manuel Pellegrini la titlu. Lallana (34), Milner (41) și Firmino (57) au punctat pentru gazde, care au răzbunat înfrângerea de duminică, din finala Cupei Ligii.

Aceste rezultate au fost favorabile și pentru Manchester United, care a învins cu 1:0 pe Watford și a reintrat în lupta pentru un loc de Champions League. Mata, în minutul 83, a marcat unicul gol al meciului.

Astfel s-a creat o situație inedită în Premier League, cu 10 etape înainte de încheierea campionatului 6-7 echipe fiind în lupta pentru titlu sau un loc de Liga Campionilor.