(VIDEO) România învinge în Finlanda și urcă pe locul 2 în grupă

Echipa națională de fotbal a României a învins marți, la Helsinki, cu scorul de 2:0, Finlanda, victorie ce a propulsat naționala antrenată de Victor Pițurcă până pe poziția secundă în Grupa F a preliminariilor Campionatului European de fotbal din 2016.

Meciul a fost foarte echilibrat, în special în prima parte, una lipsită de ocazii și încheiată cu scorul de 0:0.

Mitanul secund a fost unul mai bun pentru România, în special după intrarea lui Lucian Sânmărtean, care a schimbat fața jocului. Mijlocașul s-a aflat și la originea primului gol, centrând dintr-un corner foarte bine pentru Stancu, în minutul 54.

Peste doar 3 minute Sânmărtean a provocat eliminarea lui Ring, făcând meciul mai ușor pentru România. Tot Sânmărtean s-a aflat la originea golului 2, el pasându-i în minutul 83 aceluiași Stancu, care a stabilit scorul final.

În celelalte meciuri ale grupei, Grecia a pierdut, pe teren propriu, scor 0:2, în fața Irlandei de Nord, iar Ungaria s-a impus cu 1:0 în Insulele Feroe.

După 3 etape, Irlanda de Nord este liderul grupei, cu 9 puncte, urmată de România, cu 7. Ungaria și Finlanda au câte 4 puncte, Grecia 1, iar Feroe 0.