(VIDEO) Roma face spectacol cu Fiorentina și revine pe podium

Roma a câştigat fără emoţii derby-ul pentru locul 3, cu Fiorentina, revenind pe o poziție ce asigură calificarea în preliminariile UEFA Champions League.

Pe Olimpico, toscanii au avut prima ocazie la incursiunea lui Ilicic, apoi Tătăruşanu a trăit un sfert de oră de coşmar. Giallorossii au deschis scorul la prima ocazie. El Shaarawy a marcat al 5-lea gol în 6 meciuri din pasa lui Salah. Egipteanul a dublat avantajul capitolinilor cu un şut deviat de Astori, apoi Perrotti a nimerit bara după eroarea incredibilă a aceluiaşi Astori.

Kalinic putea reduce din diferenţa din foarfecă, dar cei care au marcat au fost tot jucătorii lui Spalletti. Perrotti a făcut 3-0 în minutul 38. Fiorentina, învinsă şi acasă de Roma, a marcat până la urmă, în finalul primei părţi. Ilicic l-a învins pe Szczesny dintr-un penalty obtinut de Tello.

Salah şi-a desăvârşit opera în minutul 58: a marcat printre picioarele lui Tătăruşanu al 11-lea gol al sezonului.

Intrat în ultimul sfert de oră, Totti a nimerit bara din lovitură liberă. Pentru Roma a fost al 7-lea succes consecutiv, în timp ce Fiorentina pierde pentru prima dată după 7 partide fără eşec.