(VIDEO) Real Madrid face scorul anului cu Rayo; Meci cu 12 goluri

Real Madrid a învins duminică, pe Santiago Bernabeu, cu scorul de 10:2 pe Rayo Vallecano, stabilind cel mai mare scor din acest an în cele mai importante ligi de fotbal ale Europei.

Nimeni nu s-ar fi gândit la o astfel de derulare a lucrurilor până în minutul 24, când oaspeții conduceau cu 2:1. Danilo deschisese scorul în minutul 3, dar Amaya (10) și Jozabed (12) au întors situația pentru Rayo.

Bale a egalat în minutul 25, iar echilibrul s-a rupt în minutul 28, când Baena a luat al doilea galben, lăsând Rayo în 9 oameni (Tito luase roșu direct în minutul 14).

Ronaldo a transformat un penalty în minutul 30, iar Bale a stabilit scorul la pauză cu 4 minute înainte de ultimul fluier al reprizei.

Repriza secundă a urmat un adevărat recital al gazdelor, care au mai marcat de 6 ori, prin Benzema (48′, 79′, 90′), Cristiano Ronaldo (53′) și Bale (61′, 70′).

Scor final 10:2, iar în urma acestui succes Real s-a apropiat la 2 puncte de liderii Atletico și Barcelona, care au însă și un meci mai puțin.