(VIDEO) Răzbunarea după 17 ani; Brazilia a învins Franța, pe Stade de France

Brazilia a învins joi Franţa cu 3-1, în reeditarea finalei Cupei Mondiale din 1998, care a avut loc tot pe Stade de France.

Benzema şi Neymar au ratat primele ocazii ale partidei de la Paris, înainte ca echipa gazdă să deschidă scorul în minutul 21, prin Varane, care a marcat cu o lovitură de cap, după un corner executat excelent de Valbuena.

După ce Firmino l-a încercat pe Mandanda cu un şut de la distanţă, Selecao a egalat cu cinci minute înainte de pauză, prin Oscar. Jucătorul lui Chelsea a reuşit cel de-al 12-lea gol în naţională, după ce a primit o pasă de la Firmino.

Partea a doua a început tare. Mandanda a scos în corner un şut bun al lui Luiz Gustavo, iar Neymar i-a adus în avantaj pe sud-americani, cu un şut violent din unghi, în minutul 57.

Portarul brazilienilor, Jefferson, a păstrat avantajul echipei sale cu două intervenţii superbe în faţa lui Sissoko şi a lui Griezmann, în timp ce Benzema a ratat şansa egalării din câţiva metri.

Şutul lui Oscar, respins greu în corner de Mandanda, a anunţat la treilea gol al oaspeţilor, înscris de Luiz Gustavo în minutul 69, cu o lovitură de cap din interiorul careului.

Debutant în naţionala Franţei, Fekir a ratat ultima ocazie a întâlnirii, în minutul 87, când a tras puţin pe lângă poartă din marginea careului.

S-a terminat 3-1 pentru Brazilia, care ajunge astfel la şapte victorii consecutive în cel de-al doilea mandat al lui Carlos Dunga. De cealaltă parte, naţionala lui Deschamps a suferit primul eşec după Cupa Mondială de anul trecut şi a primit trei goluri pe Stade de France pentru doar a doua oară în istorie.