(VIDEO) Mourinho îl bate pe Guardiola, iar Man United se califică în sferturile Cupei Ligii

Manchester United şi-a luat revanşa pentru înfrângerea din campionat. Trupa lui Jose Mourinho a învins rivala City cu 1-0 şi s-a calificat în sferturile de finală din Cupa Ligii.

În criză de rezultate în campionat, United a întâlnit City în al doilea episod al derby-ului din Manchester. Fără victorie în ultimele 5 meciuri, echipa lui Pep Guardiola nu a reuşit să repete performanţa din campionat, când s-a impus cu 2-1 pe terenul rivalei.

United a avut prima mare ocazie după pauză, la bara lui Paul Pogba. Juan Mata a deschis scorul câteva minute mai târziu, după o fază la care Herrera fusese faultat în careul lui City. Pasa decisivă a venit de la suedezul Zlatan Ibrahimovic, care a pătruns în careul oaspeților după ce a câștigat un duel cu Otamendi.

Victorie la limită pentru United, calificată în sferturi după un meci în care rivala City nu a trimis niciun şut pe spaţiul porţii lui De Gea.