(VIDEO) Manchester City, prima finalistă a Cupei Ligii Angliei

Manchester City e prima finalistă a Cupei Ligii Angliei (Carabao Cup, aşa cum se numeşte de anul acesta). Trupa lui Guardiola s-a impus cu 3-2, în returul penultimului act, după un final nebun. În minutul 93 era 2-1 pentru „cetățeni”, dar până la sfârșit ambele formații au mai înscris câte un gol. În tur, fusese 2-1.

De neoprit în Premier League, acolo unde are un avans uriaş în faţa principalei contracandidate la tilu, Manchester United (12 puncte), City e gata de primul trofeu al sezonului: Cupa Ligii.

După ce în tur Bristol a fost la câteva secunde să dea lovitura pe Etihad, Aguero punctând pentru 2-1 la ultima fază a meciului, Pep a fost extrem de rezervat în a-şi proteja titularii. Practic, doar Ederson şi Sterling au fost menajaţi, dintre jucătorii „inamovibili” ai lui Guardiola.

Chiar şi aşa, partida nu a fost o formalitate pentru oaspeţi, care au punctat abia înainte de pauză (’43), prin Sane. Aguero a dublat avantajul la patru minute de la reluare, în urma unei noi pase marcă înregistrată „De Bruyne”. Bristol, o formaţie extrem de arţăgoasă şi inimoasă, nu a cedat, iar Pack a redus din handicap în minutul 64. Mai mult, gazdele au reușit chiar să puncteze pentru 2-2. Flint a adus egalarea, însă rezultatul final a fost stabilit de De Bruyne, care a marcat în minutul 96.

Graţie golului din această seară, Kun e la doar 8 goluri distanţă de 200 de goluri în tricoul lui City.

În ultimul act al competiţiei, „cetăţenii” vor întâlni învingătoarea partidei Chelsea – Arsenal. În tur, pe Stamford Bridge, cele două echipe din Londra au terminat indecis, scor 0-0.