(VIDEO) Manchester City, în finala Cupei Ligii Angliei

Manchester City s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei, după 3-1 cu Everton. Învingătoare în tur cu 2-1, Everton a deschis scorul în minutul 17. Ross Barkley l-a păcălit pe Willy Caballero cu un șut din afara careului. Trupa lui Pellegrini a reacționat imediat – șutul lui Fernandinho a fost deviat de Baines în propria poartă (24).

Neînvinsă vreodată de Everton în meciurile de Cupă de pe teren propriu, City a fost aproape să treacă în avantaj în minutul 36. Șutul lui Aguero a lovit bara, apoi Barry a respins salvator din fața lui David Silva.

Gruparea de pe Merseyside a trecut pe lângă golul de 2-1 la trei minute după pauză, când Deulofeu nu l-a putut învinge pe Caballero (48). În minutul 54, City a trimis din nou în bară, prin David Silva, iar apoi avea să puncteze pentru 2-1 după o greșeală a brigăzii de arbitri (69).

Sterling a centrat după ce mingea depășise linia de fund a terenului, iar De Bruyne, intrat de curând pe teren, l-a învins pe Joel Robles.

Tot Kevin De Bruyne a centrat pentru golul calificării, semnat de Kun Aguero, ajuns la cinci reușite în ultimele trei meciuri. Cum Pellegrini epuizase schimbările, City a terminat meciul în zece oameni după accidentarea gravă a lui De Bruyne din minutul 89.

Grație victoriei cu 3-1, Manchester City va juca pentru prima oară împotriva lui Liverpool într-o finală. Ultimul act al Cupei Ligii Angliei va avea loc pe 28 februarie pe Wembley, de la ora 20:00.