(VIDEO) FC Liverpool, cu un pas în finala Cupei Ligii Angliei

Echipa FC Liverpool este foarte aproape de a se califica, pentru a 12-a oară în istoria sa, în finala Cupei Ligii engleze de fotbal, după ce a reușit să învingă în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), formația Stoke City, într-o partidă disputată marți seara.

Jordan Ibe a marcat golul victoriei cu opt minute înainte de pauză, oferindu-le „cormoranilor” un avantaj care s-ar putea dovedi decisiv în returul programat peste trei săptămâni, pe Anfield.

Antrenorul lui Liverpool, Juergen Klopp, a salutat la final evoluția elevilor săi, umbrită însă de accidentările serioase suferite de Philippe Coutinho și Dejan Lovren.

În cealaltă partidă din această fază a competiției se vor înfrunta, miercuri seara, formațiile Everton și Manchester City.

Meciurile retur vor avea loc pe 26 și 27 ianuarie, finala fiind programată în data de 28 februarie, pe stadionul Wembley din Londra.

FC Liverpool este deținătoarea recordului de succese în Cupa Ligii engleze (8), ultimul dintre ele fiind înregistrat în sezonul 2011/2012.