(VIDEO) EURO 2016: Elveția învinge cu emoții Albania

Duelul fratricid dintre Elveția și Albania, care a aliniat la start 13 albanezi în cele două formații, a fost câștigat de Țara Cantoanelor, la capătul unui meci în care albanezii au în inferioritate numerică.

Elvețienii au condus după doar 5 minute de joc, Shar profitând de o greșeală a portarului Berisha. În minutul 37 albanezii au rămas cu un jucător în minus, căpitanul Cana fiind eliminat pentru cumul de cartonașe.

Repriza secundă a fost una care s-a jucat pe contre, ambele echipe având șanse de a marca, inclusiv din situații de unu la unu cu portarul, dar scorul de pe tabelă nu a fost modificat.

Scor final 1:0, iar după prima etapă din Grupa A, Franța și Elveția au câte trei puncte, iar România și Albania niciunul. În următoarea etapă România va înfrunta Elveția, iar Franța va juca împotriva Albaniei.