(VIDEO) Dnipro și Sevilla vor juca finala UEFA Europa League

Deținătoarea trofeului FC Sevilla și ucrainenii de la Dnipro Dnipropetrovsk vor juca finala UEFA Europa League, cele două formații obținând joi calificarea în ultimul act al competiției.

După ce s-a impus în tur cu 3:0, FC Sevilla n-a avut nicio problemă nici în returul de la Florența, învingând cu scorul de 2:0. Conturile au fost închise încă în prima repriză, când Bacca (22) și Carrico (27) au marcat pentru oaspeți și au adus cea de-a 4-a calificare în finala competiției pentru andaluzi, din ultimii 10 ani.

Un meci mult mai disputat și dramatic a avut loc la Kiev, acolo unde Dnipro s-a impus cu 1:0, după 1:1 în tur. Unicul gol al partidei de pe Stadionul Olimpic din Kiev a fost înscris de Selezniov (58), același care a marcat și în tur, pe San Paolo.

Deși a dominat mai mult, Napoli nu a reușit să-și creeze prea multe ocazii de poartă, în special în repriza secundă, când ucrainenii s-au apărat excelent, obținând astfel prima calificare într-o finală europeană.

Finala se va juca pe 27 mai, pe stadionul național din Varșovia.