(VIDEO) Debut la Real cu o victorie spectaculoasă pentru Zidane

Zinedine Zidane a avut parte de un debut fericit pe banca Realului. „Galacticii” s-au impus cu 5-0 în faţa lui Deportivo la Coruna.

Scorul a fost deschis de Benzema, care a deviat decisiv balonul şutat de Sergio Ramos. Francezul a ajuns la 100 de goluri marcate în La Liga, în tricoul Realului.

După doar şapte minute, Carvajal a centrat perfect pentru Gareth Bale, pentru 2-0. Bale putea să-şi treacă apoi în cont şi un assist, însă Ronaldo a trimis în bară. Rolurile s-au inversat în debutul reprizei secunde: Ronaldo i-a pasat ideal lui Bale, care a şutat din prima imparabil la colţul scurt.

Bale şi-a desăvârşit apoi hat-trick-ul şi a marcat al doilea gol cu capul. Galezul a devenit astfel jucătorul cu cele mai multe reuşite cu capul din primele ligi din Europa. În prelungiri, Benzema a urmărit foarte bine o fază a lui Ronaldo şi a stabilit scorul final, 5-0 pentru Real, care bifează a 5-a victorie în ultimele 5 întâlniri cu Deportivo. A fost cel mai clar succes al unui antrenor aflat la primul meci pe banca Realului, din 1959 încoace. Atunci, Fleitas Solich debuta la Real cu o victorie cu 7-1 în faţa lui Betis.

În urma acestui succes, Realul s-a apropiat la un punct de Atletico și la două de liderul Barcelona.