(VIDEO) CM 2018: Brazilia face spectacol, Argentina riscă să piardă calificarea

Brazilia a făcut spectacol în a 9-a etapă a calificărilor pentru Campionatul Mondial din 2018, zona sud-americană, impunându-se cu 5:0 în fața Boliviei.

A fost o nouă zi mare pentru Neymar, care a deschis scorul în minutul 11 și a dat alte două pase decisive, la reușitele lui Filipe Luis (39) și Gabriel Jesus (44). Superstarul Barcelonei a fost însă forțat să părăsească terenul în minutul 69. Neymar a fost lovit cu cotul în figură de un adversar în timp ce încerca să-i treacă mingea printre picioare acestuia. Golgheterul Braziliei a sângerat serios în urma contactului și în cele din urmă în locul său a fost introdus Willian.

Celelalte goluri au fost marcate de Coutinho și Firmino.

Cealaltă mare echipă de pe continent., Argentina, a făcut un nou pas greșit, obținând doar o remiză în deplasare, cu Peru. Fără Messi, dar cu un atac de vis, format din di Maria, Aguero, Higuain și Dybala, Argentina a suferit, încheind 2:2 un meci pe care putea și să-l piardă.

În celelalte meciuri, Uruguay a învins cu 3:0 pe Venezuela și își păstrează conducerea clasamentului, în timp ce Columbia a obținut trei puncte foarte importante în deplasarea cu Uruguay.