(VIDEO) CM 2014: Franța învinge Nigeria și se califică în sferturi

Franța s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal după ce a trecut în optimi de Nigeria, scor 2:0.

Meciul a fost unul foarte echilibrat până spre final, când francezii au preluat controlul. În ultimele 20 de minute, echipa antrenată de Didier Deschamps s-a apropiat mai periculos de poarta lui Enyeama, reușind să-și concretizeze dominarea.

Paul Pogba (79′), în urma unei ieșiri nefericite a portarului nigerian și Joseph Yobo (90′, autogol) au consemnat prima victorie a Franței în meciurile cu Nigeria și revenirea selecționatei „Cocoșului Galic” în sferturile de finală ale unui Mondial, după o pauză de 8 ani.

Franța va întâlni în sferturi câștigătoarea din celălalt meci al zilei, dintre Germania și Algeria.