(VIDEO) Chelsea face spectacol cu Swansea și își consolidează prima poziție în Premier League

Chelsea Londra a învins, sâmbătă, scor 5:0, în deplasarea de la Swansea, consolidându-și poziția de lider în Premier League.

Partida de pe Liberty Stadium din Swansea se anunța una dificilă pentru echipa lui Jose Mourinho. Lucrurile au stat însă cu totul altfel pe teren, Chelsea având 4:0 încă din prima repriză, după reușitele lui Oscar (‘1, ’36) și Diego Costa (’20, ’34).

Repriza secundă a fost una mai puți spectaculoasă, marcându-se un singur gol, al cărui autor a fost germanul Andre Schurrle, în minutul 79, la doar 3 minute de la intrarea pe teren.

Scor final 5:0, iar Chelsea își consolidează poziția de lider, ajungând la 52 de puncte după 22 de etape, cu 5 mai mult decât ocupanta poziției secunde, Manchester City, care are și un meci mai puțin.

De cealaltă parte, galezii rămân pe locul 9, cu 30 de puncte la activ.