(VIDEO) Borussia Dortmund s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei, după un meci de mare spectacol

Borussia Dortmund s-a calificat marți în semifinalele Cupei Germaniei, după un meci spectaculos și plin de dramatism, împotriva celor de la Hoffenheim.

Dortmund a deschis scorul în partida jucată pe teren propriu, prin Subotic, în minutul 19, în urma unui corner. Două minute mai târziu, tot din corner a venit și golul egalizator, care a purtat semnătura lui Volland.

La pauză oaspeții au intrat în avantaj, după ce brazilianul Firmino a marcat pentru 2:1, profitând de o gafă uriașă a lui Subotic.

Aubameyang a egalat în minutul 57 și a stabilit scorul primelor 90 de minute.

Veteranul Sebastian Kehl, intrat în teren după pauză, a marcat golul calificării printr-un șut de senzație, în minutul 103 al prelungilor, menținând BVB în cursa pentru singurul trofeu pe care îl mai poate câștiga în acest sezon.

Tot marți, într-un alt sfert de finală, Wolfsburg a învins Freiburg cu 1:0. Singurul gol a fost marcat de Ricardo Rodriguez, în minutul 73, din penalty.