(VIDEO) Borussia Dortmund a câștigat Supercupa Germaniei

Borussia Dortmund a câștigat miercuri Supercupa Germaniei, după ce a învins campioana Bayern Munchen cu scorul de 2:0.

Meciul, disputat pe Signal Iduna Park, arena celor de la Dortmund, a fost la discreția gazdelor, care au deschis scorul în minutul 22, prin armeanul Henrikh Mkhitaryan, în urma unei faze create de gabonezul Aubameyang.

Același Aubameyang a făcut 2:0 în minutul 62, aducând astfel cea de-a doua Supercupă consecutivă pentru Borussia Dortmund și a 5-a din istorie.

De la Bayern au lipsit Robben și Ribery, dar a jucat din primul Robert Lewandowski, atacantul venit în această vară de la Dortmund. Polonezul a fost însă destul de modest în evoluție, la fel ca și Ciro Immobile, italianul care i-a luat locul la Dortmund și a evoluat toate cele 90 de minute.