(VIDEO) Bayern Munchen, în sferturile UCL, după 7:0 cu Shakhtar

Bayern Munchen a surclasat-o cu scorul de 7-0 (2-0) pe Șhakhtar Donețk, miercuri seara, pe teren propriu, și s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

După 0-0 în tur, bavarezii au pornit practic cu avantaj din startul meciului de pe Fussball Arena, pentru că Șahtior a rămas în zece oameni din minutul 3, când Kucer a fost eliminat ușor pentru fault în careu la Goetze. Mueller a deschis scorul (4), din penalty-ul acordat, iar până la pauză echipa lui Guardiola a mai înscris o dată, prin Jerome Boateng (34), având și o bară, prin Lewandowski (24).

Șhakhtar a făcut practic figurație după pauză, încasând nu mai puțin de cinci goluri, marcate de Franck Ribery (49), Thomas Mueller (52), Holger Badstuber (63), Robert Lewandowski (75) și Mario Goetze (88), bavarezii mai irosind și alte ocazii clare de gol.

Kucer a primit cel mai rapid cartonaș roșu din istoria Champions League, iar Bayern a egalat cel mai mare scor din fazele eliminatorii ale competiției. Totodată, aceasta a fost cea mai drastică înfrângere din istoria lui campioanei Ucrainei.