(VIDEO) Argentina, în semifinalele Copa America, după un meci dramatic cu Columbia

Argentina a avut nevoie de penalty-uri pentru a învinge Columbia şi pentru a se califica în semifinalele Copa America. După 0-0 în timpul regulamentar, vicecampioana mondială s-a impus cu 5-4 la loviturile de departajare. Golul decisiv a fost marcat de Carlos Tevez, acelaşi jucător care la ediţia precedentă, în urmă cu patru ani, rata de la 11 metri în faţa Uruguayului şi semna eliminarea „pumelor” în sferturile competiţiei pe care au găzduit-o.

În prima repriză, columbienii au bifat o contraperformanţă unică la actuala ediţie a Copei America – nu au şutat niciodată la poartă. În schimb, au avut în David Ospina un portar în zi mare.

Goalkeeper-ul lui Arsenal s-a opus la şutul lui Pastore din minutul 6, pentru ca, la mijlocul primei reprize, să reuşească parada turneului, intervenind de două ori în aceeaşi fază în faţa lui Aguero şi a lui Messi.

Asediul Argentinei a continuat şi în repriză secundă, dar la fel şi evoluţia lui Ospina. Abia intrat pe teren, Banega a fost aproape de deschiderea scorului în minutul 78, când şutul său de la distanţă a muşcat transversala. Două minute mai târziu, portarul columbian şi-a mai salvat o dată echipa, respingând mingea trimisă de Otamendi, care apoi a lovit bara şi s-a plimbat prin faţa liniei porţii, înainte de a fi respinsă.

Argentina putea înscrie şi pe final, la o intervenţie a lui Zapata de lângă Tevez care se putea transforma în autogol, dar Murillo a reuşit să salveze în ultimul moment de pe linie.

S-a terminat 0-0 şi astfel, pentru prima oară din 1993, s-a ajuns la lovituri de departajare între cele două echipe. Messi, Garay, Banega, Lavezzi şi Tevez au transformat pentru echipa lui Tata Martino, în timp ce Biglia şi Rojo au ratat. De cealaltă parte, au marcat James Rodriguez, Falcao, Cuadrado şi Cardona, iar Muriel, Zuniga şi Murillo au greşit ţinta.

Columbia rămâne fără victorie în faţa Argentinei de 8 ani, în timp ce naţionala albiceleste aşteaptă deznodământul ultimului sfert de finală, pentru a-şi afla adversara din semifinale. Aceasta se va alege dintre Brazilia şi Paraguay.