Larisa Iordache a mai adus o medalie pentru România la Mondialele de gimnastică

Gimnasta româncă Larisa Iordache a cucerit medalia de argint în concursul de sol al Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică din orașul chinez Nanning.

Larisa Iordache a intrat a doua în finala de la sol, evoluţia ei fiind notată cu 14,800, cu care a obţinut medalia de argint. Medalia de aur a revenit gimnastei Simone Biles (SUA, 15,333), iar cea de bronz sportivei Aliya Mustafina (Rusia, 14,733).

Americanca Simon Biles a fost și eroina acestor Mondiale, ea câștigând nu mai puțin de 5 medalii, din 6 posibile: 4 de aur și una de argint.

Aceasta a fost cea de-a doua medalie a României la această competiție. Celaltă, tot un argint, a fost cucerită tot de Larisa Iordache, la individual compus.