(VIDEO) Steaua a debutat cu o victorie în preliminariile UEFA Champions League

Steaua București a debutat cu o victorie în preliminariile UEFA Champions League, învingând în turul 2 preliminar al competiției, scor 1:0, în deplasarea contra norvegienilor de la Stromsgodset.

Meciul, disputat la Drammen, pe gazon artificial, a fost dominat în mare parte de campioana României, în special în repriza secundă, când echipa antrenată de Constantin Gâlcă a și marcat singurul gol al partidei, în minutul 49, printr-o execuție superbă a lui Gabi Iancu.

Până la final, norvegienii au avut o ocazie foarte mare de a egala, în minutul 88, dar portarul Arlauskis a intervenit extraordinar.

Campioana României putea să se întoarcă la București cu o victorie mai concludentă, dar Vâlceanu a finalizat modest o ocazie de singur cu portarul din prelungirile partidei.

Scor final 1:0, iar Steaua pornește cu prima șansă de calificare în meciul retur, ce se va desfășura peste o săptămână, la București.