(VIDEO) Coasta de Fildeș și Columbia încep cu victorii în Grupa C

Grupa C, considerată cea mai echilibrată a Mondialului, din care au șanse toate cele 4 echipe de a merge mai departe, a început un pic mai dezechilibrat decât o arătau calculele hârtiei.

S-a întâmplat în special în meciul Columbia – Grecia, câștigat de sud-americani fără probleme, cu 3:0. Chiar dacă s-au marcat 3 goluri, meciul a fost unul destul de modest, în special din cauza grecilor, care, după ce s-au văzut conduși încă din minutul 5, când Pablo Armero a deschis scorul, nu au putut să pună sub mare presiune adversarul.

Grecii au atacat mai mult până la final, alergând după egalare, au făcut-o însă fără luciditate și consistență. Teo Gutierrez (58′) și James Rodriguez (90′) au fost ceilalți columbieni care au adus prima victorie sud-americanilor la acest Turneu Final.

Mai mult echilibru a fost în cel de-al doilea meci al zilei, dintre Coasta de Fildeș și Japonia. Japonezii au deschis rapid scorul, în minutul 16, prin Honda, după care a urmat o primă repriză foarte spectaculoasă, cu o sumedenie de ocazii de ambele părți.

Repriza secundă a fost însă una la discreția ivorienilor, care au și marcat de două ori, prin Bony (64′) și Gervinho (66′), creându-și până la final mai multe ocazii.

Așadar, 2:1 pentru Coasta de Fildeș, care are 3 puncte, la fel ca și Columbia. În etapa următoare, se vor întâlni cele două echipe fruntașe, în timp ce Grecia și Japonia vor lupta pentru a mai spera la calificare.

Vă reamintim că pe pagina de Facebook independent.md puteți pronostica rezultatele meciurilor Mondialului, pentru a câștiga zilnic de la INDEPENDENT și partenerul nostru Supermarket Fourchette un bax de bere sau a intra în lupta pentru marele premiu, acordat la încheierea Turneului Final, o bicicletă. Detaliile și regulile concursului le găsiți aici.

Accesând secțiunea CM 2014 puteți fi la curent cu cele mai bune și actuale materiale din țară despre Mondialul brazilian.