(VIDEO) CM 2014: Grecia se califică în optimi la ultima fază a meciului

Echipa națională de fotbal a Greciei a reușit o calificare în extremis în optimile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal, după ce a marcat în ultima fază a meciului contra Coastei de Fildeș.

Meciul de pe Castelao din Fortaleza a început foarte prost pentru greci, care după doar 24 de minute de joc pierduseră doi jucători, ambii accidentați. Kone, în minutul 12 și portarul Karnezis (24′), au fost schimbați cu Samaris și Glykos.

Iar selecționerul grec, Fernando Santos a fost inspirat, pentru că tocmai Samaris a fost cel ce a deschis scorul, în minutul 42.

A urma o luptă pentru egalare a ivorienilor, concretizată abia în minutul 72, când Kalou și Gervinho au construit o faza superbă, finalizată de Bony. La scorul de 1:1 africanii erau cei care mergea în optimi, iar grecii s-au aruncat din nou în atac.

Și golul a venit în prelungirile partidei, când Samaras a știut cum să obțină un penalty, pe care tot el l-a transformat.

Scor final 2:1 pentru Grecia, care reușește astfel să prindă locul 2 în Grupa C, calificându-se pentru prima dată în istorie în optimile de finală ale unui Campionat Mondial, acolo unde va întâlni Costa Rica.

În celălalt meci al Grupei C, Columbia s-a impus și în fața Japoniei, scor 4:1. Golurile au fost marcate de Cuadrado (17′ – penalty), Jackson Martinez (55′, 82′) și James Rodriguez (90′), pentru columbieni, respectiv Okazaki (45′), pentru japonezi. Columbia câștigă astfel grupa cu maximum de puncte, 9. În optimi, columbienii vor întâlni Uruguayul.