(VIDEO) CM 2014: Germania – Argentina; Întâlniri directe

Astăzi, de la 22:00, pe „Maracana” din Rio de Janeiro avem marea finală a Campionatului Mondial de fotbal, între Germania și Argentina.

Independent.md acordă spații ample acestui eveniment, care încununează o lună de zile de fotbal de cea mai înaltă calitate, ce a ținut prima pagină a publicațiilor din întreaga lume și a adus audiențe record posturilor de televiziune.

După ce v-am prezentat felul în care Argentina și Brazilia au ajuns la Turneul Final din Brazilia, com trece în revistă istoricul partidelor directe între două dintre cele mai titrate naționale ale fotbalului mondial.

De 20 de ori s-au întâlnit până acum Argentina și Germania. În 9 partide s-au impus sud-americanii, 7 au fost câștigate de europeni, iar 4 s-au încheiat la egalitate. Acesta este cel de-al 7-lea meci între cele două la o Cupă Mondială, Argentina – Germania fiind unul dintre cele mai des întâlnite dueluri la Turneele Finale.

Pentru prima dată s-au întâlnit în 1958, în faza grupelor, când au învins europenii, cu 3:1. 8 ani mai târziu, la Mondialul din Anglia, a fost 0:0.

Au urmat două întâlniri consecutive în finale. În 1986, pe Azteca din Ciudad de Mexico, Argentina câștiga a doua Cupă Mondială din istorie, după un 3:2 de mare spectacol. Brown, Valdano și Burruchaga au punctat pentru echipa condusă din teren de Maradona, în timp ce pentru nemți au punctat Rummenigge și Voller.

A urmat o nouă întâlnire într-o finală între cele două, 4 ani mai târziu, la Copa del Mondo din Italia. De această dată s-au impus nemții, cu 1:0, printr-un penalty transformat de Brehme, în minutul 87.

Următorul duel a avut loc în 2006, în sferturile de finală ale competiției găzduite chiar de Germania. S-au impus din nou gazdele, de această dată la lovituri de departajare, după ce Lehmann a salvat în fața argentinienilor Ayala și Cambiasso.

4 ani mai târziu, la turneul sud-african, din nou întâlnire în sferturi și din nou calificare Germania. De data această fără nicio emoție, cu un sec 4:0.

Argentina și Germania s-au întâlnit ultima dată într-un amical din 2012, jucat la Frankfurt. S-au impus argentinienii, cu 3:1. Atuncii nemții au jucat însă 60 de minute în inferioritate numerică, după ce portarul Zieler a fost eliminat în minutul 30.