(VIDEO) CM 2014: Brazilia și Mexic s-au calificat în optimi

Brazilia și Mexic sunt cele două echipe din Grupa A calificate în optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal.

Brazilia a câștigat grupa din care face parte după ce s-a impus în ultimul meci, scor 4:1, în fața „cenușăresei” Camerun.

Partida de la Brasilia avea ca miză doar prima poziție pentru, obiectiv realizat de elevii lui Luiz Felipe Scolari după un 4:1 fără drept de apel.

Neymar (17′, 35′), cu o dublă care l-a propulsat pe prima poziție în clasamentul golgheterilor, Fred (49′) și Fernandinho (84′) au punctat pentru țara gazdă, în timp ce golul de onoare și singurul de la acest Turneu Final al africanilor a venit de la Joel Matip, în minutul 26.

În celălalt meci al zilei, Mexicul și Croația au oferit un duel palpitant pentru un loc în optimile de finală. Mexicanii s-au impus cu 3:1, în urma unui meci foarte spectaculos. Rafa Marquez (72′), Andres Guardado (75′) și Chicarito (82′) au punctat pentru a 6-a calificare consecutivă a Mexicului în optimile de finală ale Campionatului Mondial.

Golul de onoare al croaților a venit în minutul 87, mult prea târziu pentru a mai putea reveni în joc.

Așadar, Brazilia și Mexicul încheie grupa cu câte 7 puncte, brazilienii termină însă pe primul loc, datorită golaverajului mai bun.

Captură

În optimile de finală, Brazilia va întâlni Chile în reeditarea meciului de acum 4 ani, din aceeași fază a competiției, iar Mexic va lupta cu Olanda pentru un loc în sferturile de finală.

Vă reamintim că pe pagina de Facebook independent.md puteți pronostica rezultatele meciurilor Mondialului, pentru a câștiga zilnic de la INDEPENDENT și partenerul nostru Supermarket Fourchette un bax de bere sau a intra în lupta pentru marele premiu, acordat la încheierea Turneului Final, o bicicletă. Detaliile și regulile concursului le găsiți aici.

Accesând secțiunea CM 2014 puteți fi la curent cu cele mai bune și actuale materiale din țară despre Mondialul brazilian.