Simona Halep, în turul trei la Indian Wells, după un meci mai dificil decât se aștepta

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de rusoaica Daria Gavrilova, cu 2-6, 6-1, 6-2, vineri, în runda secundă a turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari.

Halep (23 ani), a treia favorită a competiției, a evoluat foarte slab în primul set, în care a condus o singură dată, cu 2-1, după un break reușit. Gavrilova (21 ani), venită din calificări, a a dat o replică foarte bună și a câștigat joc după joc, adjudecându-și setul cu 6-2, în 35 de minute.

În setul al doilea, Halep a făcut break-ul la debut, dar apoi și-a pierdut serviciul (1-1). Simona a reușit un nou break, apoi (2-1), a salvat o minge de 2-2 și s-a desprins, încheind un set deloc facil, cu 6-1, în 38 de minute.

În decisiv, Simona Halep a condus cu 1-0, după ce a salvat o minge de break, Gavrilova (numărul 106 mondial) a egalat, constănțeanca și-a luat din nou serviciul, iar apoi a realizat un break pentru 3-1. Halep s-a desprins la 4-1, câștigând setul cu 6-2, în 37 de minute.

Prin accederea în runda a treia, Simona Halep şi-a asigurat un premiu de 31.670 de dolari şi 65 de puncte WTA.