Record fabulos al lui Zidane: A câștigat mai multe trofee decât meciuri pierdute

Zinedine Zidane bate record după record, asta deși puțini aveau încredere în francez în momentul în care a preluat-o pe Real Madrid. Numit „principal” la începutul lui 2016, Zizou a avut parte de un an perfect, în care numărul trofeelor câștigate l-a depășit pe cel al meciurilor pierdute.

După ce l-a înlocuit pe Rafa Benitez pe banca lui Real Madrid, Zinedine Zidane a suferit doar două înfrângeri, una în fața lui Atletico, pe ”Bernabeu”, pe 27 februarie, 0-1, și una la Wolfsburg, 0-2, pe 6 aprilie, în prima manșă a sferturilor de finală din UEFA Champions League.

Ulterior, Zidane a condus-o pe Real Madrid spre câștigarea a trei trofee: Liga Campionilor, Supercupa Europei și Cupa Mondială a Cluburilor.

Interesant este faptul că niciuna dintre finalele celor trei competiții nu a fost decisă după 90 de minute. În cazul Ligii Campionilor, Real Madrid a câștigat, în mai, după loviturile de departajere, în fața lui Atletico, în Supercupa Europei, „albii” au trecut cu 3-2, după prelungiri, de Sevilla, iar, la Mondialul Cluburilor, aceștia s-au impus cu 4-2, după 120 de minute, împotriva lui Kashima Antlers.

După partida cu japonezii, madrilenii au ajuns la al 37-lea meci consecutiv fără înfrângere. Mai mult, Realul n-a pierdut niciuna dintre cele 26 de partide desfășurate în acest sezon.