Xavi a doborât un nou record după ce Barcelona a câștigat Cupa Spaniei

Barcelona a câștigat cea de-a 27-a sa Cupă a Regelui, după ce a trecut cu 3-1 de Athletic Bilbao în finala competiției din acest an. Pentru Xavi Hernandez, aflat la ultimul său meci pe Camp Nou, a fost o dublă performanță.

Mijlocașul de 35 de ani al formației blaugrana a câștigat trofeul său cu numărul 24, devenind lider all-time al fotbalului spaniol, după ce l-a depășit pe Paco Gento, legendarul fotbalist al lui Real Madrid de peste jumătate de secol în urmă.

Gento, care avea 23 de titluri cu Real Madrid, a fost totodată egalat de alți doi jucători din lotul Barcelonei: Andres Iniesta și Leo Messi, care au bifat și ei trofeele cu numărul 23 din carieră cu Barcelona.

Xavi poate să-și îmbunătățească recordul, iar Messi și Iniesta pot să-l depășească pe Gento dacă Barcelona va cuceri și trofeul Ligii Campionilor.

De altfel, numărul impresionant de trofee câștigate de către catalani în ultimul deceniu se răsfrânge direct asupra rezultatelor colegilor lui Xavi, de la Barcelona, care au și ei un număr impresionant de competiții trecute în cont.