(VIDEO și FOTO) Manchester United 3:1 Real Madrid: Record de asistență la un meci în SUA

Manchester United a învins marea rivală din fotbalul european, Real Madrid, scor 3:1, pe Michigan Stadium din Statele Unite ale Americii, într-un meci contând pentru turneul amical International Champions Cup.

La partidă au asistat 109.318 spectatori, cifra reprezentând un nou record de asistență la un meci de fotbal jucat în SUA.

Și cei aproape 110 mii de oameni au avut ce vedea, cei doi antrenori introducând în teren practic tot ce aveau mai bun la dispoziție, în condițiile în care nu toți jucătorii sunt apți pentru a juca, mulți întorcându-se mai târziu la pregătire după participarea la Campionatul Mondial.

1407016482804_wps_2_Real_Madrid_plays_Manches

Carlo Ancelotti i-a introdus în primul 11 pe Casillas – Arbeloa, Pepe, Ramos, Nacho – Carvajal, Xabi Alonso, Illarramendi – Modric, Isco și Bale. Antrenorul Realului a făcut doar două modificări în cele 90 de minute, De Tomas intrând în locul lui Xabi Alonso, iar Cristiano Ronaldo l-a schimbat pe Abeloa.

Van Gaal a trimis în teren următoarea formulă: De Gea – Jones, Evans, Michael Keane – Valencia, Fletcher, Mata, Ander Herrera, Ashley Young – Welbeck, Rooney. Pe parcurs, au mai intrat Wilfried Zaha, Shaw, Tyler Blackett, Kagawa, Chicharito, Jesse Lingard și Cleverley.

United a deschis scorul în minutul 21, Casillas având și el o parte din vină, în condițiile în care a luat gol pe colțul portarului.

Bale a egalat în minutul 27, dintr-un penalty pe care l-a obținut tot el. La pauză a fost 2:1, Casillas fiind păcălit ușor de o centrare a lui Ashley Young.

În minutul 80, Chicharito Hernandez a punctat pentru 3:1, un gol ce l-ar putea convinge pe Van Gaal să-l păstreze pe mexican și în sezonul viitor. Și la acest gol presa spaniolă i-a reproșat lui Casillas o ieșire ciudată.

Scor final 3:1, iar Real înregistrează al treilea amical fără victorie în această vară.