(VIDEO) Gol senzațional, de la 80 de metri, marcat de un portar

Marc Oxley, portarul echipei scoțiene Hibernian, retrogradate în sezonul trecut în liga secundă scoțiană de fotbal, a reușit să aducă primele trei puncte ale echipei sale în această stagiune cu un gol senzațional, de la 80 de metri de poarta adversă.

S-a întâmplat în partida cu Livingston, de pe teren propriu, câștigată de gazde cu 2:1. În minutul 16, El Alagui a deschis scorul, iar trei minute mai târziu, Oxley a făcut 2:0, după ce o degajare puternică din propriul careu l-a surprins pe portarul advers, Jamieson.

În vârstă de 23 de ani, Oxley este la primul gol din carieră, iar pe viitor cu siguranță portarii adverși vor fi mai atenți la degajările acestuia.

Nu este prima reușită de acest fel. În 2012, tot în peninsula britanică, portarul american al celor Everton, Tim Howard, a marcat un gol asemănător în poarta ungurului Adam Bogdan, de la Bolton. Howard a refuzat atunci să se bucure, motivând prin faptul că nu se poate bucura niciodată la o greșeală a unui portar advers.