(VIDEO) FC Barcelona a câștigat pentru a 12-a oară Supercupa Spaniei

FC Barcelona a câștigat a 12-a sa Supercupă a Spaniei la fotbal, miercuri seara, după ce a surclasat-o pe Sevilla cu scorul de 3-0, pe Camp Nou, la doar 72 de ore după ce se impusese și în prima manșă, în Andaluzia (2-0).

Sevilla a început mai bine, a trecut pe lângă deschiderea scorului, dar Barcelona a lămurit definitiv lucrurile încă din minutul 10, când Arda Turan a punctat pentru 1-0. Catalanii s-au relaxat apoi, iar oaspeții puteau să egaleze în minutul 33: Umtiti a comis henț în careu, dar Iborra a bătut modest, Bravo reușind să respingă.

Imediat după pauză, Ardan Turan a marcat al doilea gol al Barcelonei, care a făcut apoi 3-0, în minutul 55, după golul marcat cu capul de Leo Messi, aflat la reușita cu numărul 100 sub comanda lui Luis Enrique.

Anul trecut catalanii au ratat câștigarea trofeului în disputa cu Athletic Bilbao.