(VIDEO) CM 2014: Shaqiri face spectacol pentru Elveția, care se califică în optimi

Elveția a reușit să se califice în optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal după ce a învins miercuri, scor 3:0, selecționata Hondurasului.

A fost ziua lui Xherdan Shaquiri, mijlocașul ofensiv al celor de la Bayern Munchen, care a marcat un hattrick, primul gol fiind unul care ușor poate fi declarat cel mai frumos de până acum de la Turneul Final.

Elveția și Honduras s-au întâlnit la Manaus, în inima Amazoniei, ambele având șanse de calificare. Elvețienii au fost însă tot timpul la conducerea partidei, iar vedeta lor, Shaquiri, a intrat în istorie ca primul elvețian ce marchează un hattrick la un Mondial, după Hugi, în 1954.

În minutele 6, 31 și 71 a punctat elvețianul de origine albaneză, aducând pentru titratul selecționer Ottmar Hitzfeld o primă calificare în fazele eliminatorii ale unui Turneu Final.

Elveția a reușit să se califice și datorită faptului că Ecuadorul nu a putut să învingă Franța în celălalt meci al grupei, unde cele două formații au terminat la egalitate, scor 0:0.

Disputa a fost una destul de echilibrată, în special până în minutul 50 al meciului, când Antonio Valencia a fost eliminat destul de ușor, de către arbitrul ivorian Desire Doue. Practic atunci au fost spulberate orice șanse ale ecuadorienilor de a mai învinge Franța și de a ajunge în optimi.

Așadar, Franța, cu 7 puncte acumulate, câștigă Grupa E și va întâlnit în optimile de finală Nigeria. Elveția ocupă poziția secundă, iar în optimi va da piept cu Argentina.