(VIDEO) CM 2014: Olanda și Chile, primele echipe calificate în optimile de finală

Olanda și Chile au obținut calificarea în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia, după ce s-au impus în meciurile de miercuri, împotriva Australiei, respectiv Spaniei.

Marea surpriză a zilei de venit de la Rio de Janeiro, acolo unde pe Maracana, locul unde se va desfășura finala, Chile a învins Spania cu 2:0 și a consemnat eliminarea din competiție a campioanei mondiale en-titre. Chilienii au avut o primă repriză excelentă, pe care au dominat-o și au reușit și să înscrie cele două goluri, prin Edu Vargas (20′) și Aranguiz (43′).

În repriza secundă spaniolii au încercat să revină în joc, ratând mai multe ocazii mari, fără a reuși însă să-l învingă pe Bravo. Scor final 2:0 pentru Chile, iar Spania va merge acasă mai devreme decât se aștepta cineva, nereușind să acumuleze niciun punct în primele două etape.

Iar sud-americanii vor lupta pentru șefia Grupei B, în ultima etapă, cu Olanda, care după ce a umilit Spania cu 5:1, a trecut și de Australia, scor 3:2, nu însă fără emoții.

Arjen Robben (20′), Robin van Persie (58′) și Memphis Depay (68′) au punctat pentru „batavi”, în timp ce golurile „cangurilor” au fost înscrise de Cahill (21′) și Jedinak (54′ – penalty).

După două etape Olanda și Chile au câte 6 puncte și vor lupta în ultima etapă pentru primul loc, în timp ce Australia și Spania se vor întâlni într-un meci în în care vor căuta primele puncte la acest Turnau Final.