(VIDEO) CM 2014: Croația face spectacol cu Camerun și rămâne în lupta pentru optimi

Croația a învins cu scorul de 4:0 Camerun, în ultimul meci al zilei de ieri, din Grupa A, din care mai fac parte Brazilia și Mexic.

Nu au avut nicio emoție croații pe parcursul meciului, ei deschizând scorul încă din minutul 11, prin Ivica Olic. Atacantul croat reușește astfel performanța de a deveni primul fotbalist al naționalei sale care marchează la un Turneu Final după o pauză de 12 ani, el mai reușind să înscrie și în 2002, în singura victorie de atunci a croaților, împotriva Italiei.

A urmat apoi eliminarea lui Alexandre Song, fapt care a destabilizat și mai mult o echipă a Camerunului care lăsat impresia că a venit la acest Campionat Mondial totală nepregătită și lipsită de dorința de a juca.

În mitanul secund croații au mai punctat de trei ori, prin Perisic (48′) și Mandzukic (61′, 73′).

Scor final 4:0 pentru Croația, care ajunge astfel la trei puncte, cu unul mai puțin decât liderii Mexic și Brazilia. În ultima etapă, Croația și Mexic se vor întâlni într-un meci decisiv, care va stabili echipa ce va merge în optimi alături de Brazilia.