(VIDEO) CM 2014: Argentina se califică în finală, după lovituri de departajare

Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale, acolo unde va întâlni Germania, după ce a trecut, în semifinale, în urma loviturilor de departajare, de selecționata Olandei.

Meciul de pe „Arena Corinthians” din Sao Paolo a fost destul de sărac în faze de poartă, cele două echipe fiind mult mai preocupate de apărare decât de atac. După 90 de minute am avut 0:0, cu două șuturi pe poartă pe toată durata meciului, ambele trimise de Argentina.

Nici prelungirile n-au adus mai mult fotbal, deși Olanda a reușit să tragă pentru prima dată pe poartă, în minutul 99, prin Robben.

Palacio (‘115) a irosit o șansă bună pentru echipa „Albiceleste”, trimițând slab cu capul pentru Cillessen. Rodriguez (‘117) a amenințat și el poarta olandeză, dar a reluat modest centrarea lui Messi. Olanda a ratat ultima oportunitate (‘120), prin Kuyt, al cărui șut a fost blocat de Demichelis.

La loviturile de departajare, Messi, Garay, Aguero și Maxi Rodriguez au marcat pentru Argentina, Robben și Kuyt pentru Olanda, iar șuturile lui Vlaar și Sneijder au fost apărate de Romero.

Argentina va întâlni Germania pentru a treia oară în finala Cupei Mondiale, duminică, de la ora 22,00, pe „Maracana” din Rio de Janeiro. În 1986, în Mexic, Argentina a câștigat al doilea său titlu mondial, după 3-2 în finala cu Germania. Nationalmannschaft cucerea al treilea său titlu mondial în 1990, în Italia, după 1-0 cu Argentina în finală.