JO 2016: TOP 10 cei mai medaliați sportivi la Rio până acum

Statele Unite ale Americii domină categoric clasamentul pe medalii al Olimpiadei de la Rio, iar acest lucru se explică și prin prestația individuală a sportivilor din această țară. Unii dintre ei au obținut chiar și 6 distincții în probele în care au fost angrenați.

Este și cazul lui Michael Phelps, cel mai medaliat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice, cu 28 de medalii cucerite la cele 4 Olimpiade la care a participat.

Phelps a câștigat la Rio 6 medalii, dintre care 5 de aur și una de argint. Înotătorul american a ajuns astfel la 23 de medalii de aur, 3 de argint și una de bronz, anunțându-și retragerea din cariera sportivă. Phelps a câștigat distincțiile în probele individuale și cu echipa la „fluture”, „liber” și „mixt”.

Pe locul 2 în topul medaliaților se află tot o sportivă din SUA care a evoluat la natație. Katie Ledecky a câștigat 4 medalii de aur și una de argint, toate în probele de liber, la individual și alături de echipă.

Simon Biles, noua vedetă a gimnasticii feminine, a câștigat aurul cu echipa, la individual compus, sărituri și sol, iar la bârnă a obținut bronzul.

Este interesant că top 10 este dominat de sportivi americani, în număr de 7, mai regăsindu-se doi britanici și o unguroaică.

Cei mai mulți sportivi (7) provin din probele de natație, alți doi au concurat la gimnastică artistică, iar unul la ciclism pe șosea.

Iată cum arată top 10 ale celor mai medaliați sportivi în funcție de valoarea medaliilor obținute. Este de menționat faptul că toți 10 și-au încheiat deja evoluțiile și nu vor mai putea să-și adjudece alte distincții:

htf

Iată cum arată top 10 în funcție de numărul de medalii obținute. Este de menționat faptul că toți 10 și-au încheiat deja evoluțiile și nu vor mai putea să-și adjudece alte distincții.