JO 2016: 12 sportivi depistați pozitiv la Rio. Doi medaliați, printre care și un moldovean

Cinci noi cazuri de dopaj au fost înregistrate în cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Este vorba despre un moldovean, medaliat la canoe, un kirghiz, medaliat la haltere, un luptător indian, o înotătoare chineză și un ciclist brazilian.

Organizatorii au anunțat că de la debutul Jocurilor Olimpice, în total, 12 atleţi au fost depistaţi pozitiv, iar halterofilul Izzat Artikov, câştigătorul bronzului la categoria 69 kg, va rămâne în istoria competiţiei de la Rio de Janeiro drept primul sportiv medaliat şi exclus pentru dopaj. Sportivul a fost controlat pozitiv la stricnină, un stimulent, iar medalia i-a fost retrasă, anunța TAS-ul.

Francezul Bernardin Kingue Matam, clasat pe locul 8, declara la finalul competiției de 69 de kilograme că aşteaptă rezultatul controalelor antidoping, sportivul punând la îndoială probitatea adversarilor săi. „Dacă Federaţia internaţională şi CIO vor face lucrurile în mod corect, cred că pot câştiga chiar patru locuri, pentru că primii cinci nu sunt curaţi”, a sunat acuzația lui Matam.

Al doilea sportiv care a a rămas fără medalia cucerită la Rio este moldoveanul Serghei Tarnovschi, căruia i-a fost retras bronzul cucerit la canoe 1.000 m, fiind suspendat cu efect imediat ca urmare a controlului pozitiv efectuat înaintea competiţiei. Moldoveanul de doar 19 ani nu va putea participa nici la cursa de canoe dublu 1.000 m, alături de fratele său Oleg.

De altfel, TAS l-a exclus deja pe ciclistul brazilian Kleber Da Silva Ramos, depistat pozitiv la eritropoetină. Înotătoarea chineză Chen Xinyi, clasată pe locul 4 la 100 m fluture, a fost fost depistată pozitiv la un diuretic, utilizat ca produs mascant. În sfârşit, luptătorul indian Narsingh Yadav, depistat pozitiv la steroizi anabolizanţi, dar exonerat de Agenţia antidoping din ţara sa, a fost exclus de la JO 2016 după suspendarea sa pe patru ani de către TAS. Yadav, tesat pozitiv de două ori în acest an, urma sa concureze vineri în cadrul categoriei 74 kg.