Guardiola a găsit motiv pentru înfrângerea cu Atletico: Au uitat să tundă iarba

Atletico Madrid a făcut un pas important spre o nouă finală de Liga Campionilor miercuri, după victoria de pe teren propriu, scor 1:0, cu Bayern Munchen.

La conferinţa de presă de după meci, tehnicianul catalan s-a declarat mulţumit de repriza secundă a meciului, când bavarezii au presat tot mai mult. Una dintre explicaţiile eşecului a stat în suprafaţa de joc, crede Pep, care a fost nemulţumit de faptul că administratorii de pe Calderon nu au tuns iarba suficient de mult, îngreunând astfel jocul de pase al oaspeţilor. De altfel, înainte de meci, antrenorul germanilor i-a cerut unui oficial să se asigure că iarba nu depăşeşte mărimea admisă, de 30 de milimetri.

„, a spus Pep la conferinţa de presă.

Saul Niguez a reuşit unul dintre cele mai frumoase goluri din acest sezon de Ligă, iar Guardiola a avut doar cuvinte de laudă la adresa mijlocaşului iberic de 21 de ani. Pep a fost impresionat de gol, însă crede că dacă fundaşii lui Bayern ar fi fost mai atenţi, ar fi putut să stopeze la timp acţiunea fotbalistului advers.

Golul lui Saul a fost fantastic, însă la reuşita sa a contribuit şi pasivitatea fundaşilor noştri. Saul este un mare talent al fotbalului spaniol„, a mai spus tehnicianul.

Întrebat despre calificare, Pep nu a dat vreun pronostic, însă a punctat: „Avem la dispoziţie cel puţin 90 de minute în care să întoarcem soarta calificării„.

Bayern va încerca, în manşa a doua, de la Munchen, pe 3 mai, să evite a treia eliminare consecutivă din semifinalele competiţiei.