(GRAFIC) TOP 20 cei mai scumpi fotbaliști din lume; Messi e primul, Ronaldo pe 3

Leo Messi, care a câştigat cu FC Barcelona campionatul, Cupa Spaniei şi UEFA Champions League, continuă să fie lider într-un clasament al cotelor de piaţă pentru fotbalişti, potrivit unui studiu al firmei Football Observatory din Neuchatel.

Argentinianul are o valoare de piaţă cuprinsă între 255,3 şi 280,8 milioane de euro, de peste două ori mai mare decât cea a rivalului său, Cristiano Ronaldo.

Portughezul de la Real Madrid a căzut pe locul 3, cu o valoare de piaţă cuprinsă între 113,3 şi 124,7 milioane de euro. Câştigătorul ultimelor două ediţii ale Balonului de Aur a fost depăşit în această ierahie de Eden Hazard.

Mijlocaşul lui Chelsea a ajuns la o valoare de 135,4-148,9 milioane de euro, la capătul unui sezon în care a devenit campion al Angliei şi a fost desemnat jucătorul sezonului în Premier League.

Neymar (Barcelona), Sergio Aguero (Manchester City), Raheem Sterling (Liverpool), Paul Pogba (Juventus), Diego Costa (Chelsea), Alexis Sanchez (Arsenal) şi James Rodriguez (Real Madrid) completează primele 10 poziţii, însă nici unul dintre aceşti jucători nu au o valoare de piaţă superioară celor 100 de milioane de euro.

Valoarea economică a jucătorilor ţine cont de mai factori, precum evoluţia sportivă, vârstă, durata contractului, traiectoria carierei, trofee câştigate sau postul de joc.