EURO 2016: Polonia, eliminată fără să piardă. Echipele care au mai pățit asta

Fără vreo victorie, doar cu cinci egaluri, Portugalia a ajuns în semifinalele Euro 2016, a cincea oară în ultimele șapte ediții ale Campionatului European. Ultima „victimă”: Polonia. Echipa lui Lewandowski a părăsit competiția, după 1-1 în timpul regulamentar, pierzând la loviturile de departajare. ”Leșii” au fost eliminați fără să piardă vreun meci la acest turneu final.

Polonia a învins Irlanda de Nord (1-0), a remizat cu Germania (0-0) și a bătut Ucraina (1-0), în faza grupelor. În „optimi”, a remizat cu Elveția, 1-1, după ce deschisese scorul în minutul 39, dar a reușit să se califice mai departe în urma loviturilor de departajare.

Tot Polonia a deschis scorul și cu Portugalia. Încă din minutul 2, prin Lewandowski. Lusitanii au egalat, prin Renato Sanches, în minutul 33. De data aceasta, însă, Polonia a pierdut la „loteria” loviturilor de dapartajare.

Astfel, naționala antrenată de Adam Nawalka părăsește Euro 2016 fără a pierde vreun meci și fără a fi condusă vreodată, fie și măcar pentru o secundă, în acest turneu final. Doar trei echipe au mai pățit asta în toată istoria Campionatelor Europene: Franța, în 1996, Anglia, în același an, respectiv Croația, în 2008 și 2012.

În schimb, Portugalia devine prima echipă care remizează în patru meciuri la un turneu final de Campionat European.