EURO 2016: Cristiano Ronaldo ar putea stabili un nou record istoric la acest turneu final

După ce a devenit singurul fotbalist din istorie care a marcat la 4 turnee finale europene diferite, Cristiano Ronaldo ar putea doborî în meciul de astăzi, cu Polonia, încă un record istoric.

Atacantul lui Real Madrid a marcat de două ori la această ediție a Campionatului European și mai are nevoie de un singur gol pentru a deveni golgheter all-time al Europenelor, la egalitate cu Michel Platini.

Dacă va marca mai mult de un gol, lusitanul va deveni golgheter absolut în solitar al Europenelor, depășindu-l pe președintele suspendat al UEFA.

În acest moment, Ronaldo este pe locul 2 în clasamentul principalilor marcatori, cu 8 reușite, una mai puțin decât liderul Michel Platini, care are 9. Pe locul trei este englezul Alan Shearer, cu șapte goluri marcate. Alți șase jucători sunt la egalitate, cu câte șase goluri marcate la Euro.

CmKcJ4mWQAUnZtN

Campionatul European de fotbal se reia astăzi cu faza sferturilor de finală, primul meci aliniindu-le la start, de la ora 22:00, pe Stade Velodrome din Marsilia, pe Polonia și Portugalia.

Polonia este una dintre surprizele plăcute ale turneului final din Franța, reușind un parcurs excelent în grupă, cu victorii în fața Irlandei de Nord și a Ucrainei și un egal fără goluri cu Germania. În optimi, leșii au trecut la lovituri de departajare de Elveția, la capătul unui meci în care au avut și mult noroc, fiind dominați în cea mai mare parte a partidei.

Portugalia, una dintre cele mai ofensive echipe de la turneul final, s-a calificat de pe locul 3 în grupă, în urma a trei egaluri cu Islanda, Austria și Ungaria. În optimi, după 90 de minute a fost egalitate și cu Croația, dar în prelungiri lusitanii au întors soarta meciului în favoarea lor.

Cele două formații s-au întâlnit de 10 ori până astăzi. Portugalia a câștigat în 4 meciuri, iar Polonia în 3.

Cele două formații s-au întâlnit de două ori la Campionatul Mondial, fiecare impunându-se în câte un meci. Polonia a învins Portugalia, 1-0, la CM din 1986, din Mexic, iar Portugalia a câștigat cu 4-0 în 2002, în Coreea de Sud.