După semi-eșecul cu Southampton, Guardiola a întârziat 50 de minute la conferința de presă: Vinul roșu e de vină

Josep Guardiola traversează o perioadă nefastă la Manchester City. Pentru a doua oară în carieră, tehnicianul spaniol a ajuns la 5 meciuri consecutive fără victorie în toate competițiile, egalându-și cea mai slabă serie.

Guardiola (45 de ani) a surprins după meciul cu Southampton (1-1), când i-a lăsat pe jurnaliști să-l aștepte 50 de minute pentru conferința de presă. Scuza pentru întârziere a fost și ea una cel puțin surprinzătoare: „Vinul roșu a fost foarte bun, de aceea mi-a luat mai mult timp”.

De fapt, Guardiola a petrecut mai bine de trei sferturi de oră în vestiar, analizând prestația jucătorilor, care a dus către cel de-al cincilea meci consecutiv fără victorie în toate competițiile.

„Greșelile nu au fost principalul motiv. Nu a fost pentru autogolul lui Kolarov sau pentru că Aguero a ratat penalty. Are de a face cu felul în care reacționăm în anumite situații”, a precizat tehnicianul iberic.