Drapelul Republicii Moldova arborat de 3 ori la Campionatul European de lupte din Ungaria

Trei medalii, una de argint și două de bronz au fost obținute de lotul Republicii Moldova la Szombathely, Ungaria, acolo s-a încheiat Campionatul European de lupte libere, greco-romane și feminine U 23.

În turneul de lupte feminine Anastasia Nichita, elevă la Liceul Internat Republican cu Profil Sportiv, a cucerit medalia de argint la categoria 60 de kilograme. Succesul aparține în egală măsură antrenorilor Tudor Cîrlan, Petru și Andrei Chiperi.

A doua distincție în turneul de lupte feminine a fost obținută de Iulia Leorda, studentă la USEFS, clasată pe locul III la categoria 53 de kilograme (antrenori Petru și Andrei Chiperi).

Posesor al unei medalii de bronz a devenit luptătorul de stil liber Ivan Zamfirov din Tiraspol, antrenor Vladimir Gotițan, concurent la categoria 57 de kilograme.

„Îmi dau seama că adversarii lor sunt mai îndestulați, dar ei știu să facă din posibilități minime rezultate maxime. Sportivii sunt cei care reprezintă imaginea țării, a educației acesteia, pentru că prin sport tânăra generație primește o educație deosebită”, a menționat preşedinte Comitetului Naţional Olimpic şi Sportiv din Moldova, Nicolae Juravschi în cadrul unei conferințe de presă.

Câștigătorii au primit mai multe premii și au mulțumit organizatorilor și antrenorilor pentru susținerea acordată.