(VIDEO) Real Madrid, la primul egal după 25 de etape

Real Madrid a încheiat la egalitate, scor 1:1, meciul de duminică seară, de pe teren propriu, cu Villareal, aceasta fiind prima remiză pentru echipa „blanco” după 25 de etape de campionat.

Oaspeții puteau deschide scorul în minutul 13, însă nici Gerard Moreno și nici Moi Gomez nu au reușit să trimită mingea în poarta. Ultimul a fost blocat foarte bine de Carvajal, cu capul, de pe linia porții.

Liderul din Primera a răspuns prin Varane, dar francezul a trimis cu capul alături. Fără gol pe teren propriu din 6 decembrie, Ronaldo a marcat în minutul 52 dintr-un penalty obținut tot de el.

Portughezul a fost aproape să înscrie din nou peste doar două minute, dar Asenjo a respins. Submarinul galben a egalat în minutul 64, după un șut perfect al lui Gerard Moreno.

Realul s-a năpustit în atac, iar Ronaldo a ratat încă două șanse mari, în minutele 69 și 71. Jese nu a reușit să profite de gafa lui Asenjo, a șutat în plasa laterală, iar la cealaltă poartă, Casillas a scos lovitura de cap a lui Vietto.

După acest rezultat, Real Madrid se menține pe locul 1 în La Liga, însă diferența față de Barcelona s-a micșorat la doar două puncte.